Saturday’s NCS, CCS and CIF results in baseball, softball, volleyball, lacrosse and tennis – The Mercury News

CSC Baseball

First Division

Saturday’s quarter-finals

#3 Palo Alto 11, #6 Carlmont 10

No. 2 Vallée Christian 5, No. 7 Aptos 2

No. 4 Bellarmine 11, No. 5 Sacred Heart Cathedral 2

No. 1 St. Francis 5, No. 8 Live Oak 4

Wednesday’s semifinals at Excite Ballpark, San Jose

No. 3 Palo Alto (25-5) vs. No. 2 Valley Christian (24-6-1), 4 or 7 p.m.

No. 4 Bellarmine (22-8-1) vs. No. 1 St. Francis (27-4), 4 or 7 p.m.

Section II

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Wilcox 10, No. 6 Palma 4

#7 Branham 4, #2 San Benito 1

#4 Serra 9, #5 Mountain View 4

No. 1 Archbishop Mitty 10, No. 8 Leigh 0

Thursday’s semifinals at Washington Park, Santa Clara

No. 7 Branham (20-8) vs. No. 3 Wilcox (21-9), 4 or 7 p.m.

No. 4 Serra (14-14) vs. No. 1 Archbishop Mitty (19-10), 4 or 7 p.m.

Section III

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Burlingame 12, No. 6 Homestead 0

No. 2 Santa Cruz 3, No. 7 Menlo-Atherton 2

#4 Monterey 3, #5 Santa Clara 2

No. 1 Los Gatos 8, No. 8 Aragon 0

Wednesday’s semi-finals

No. 3 Burlingame (17-11) vs. No. 2 Santa Cruz (16-13), TBD

No. 4 Monterey (15-13) vs. No. 1 Los Gatos (14-16), TBD

Section IV

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Carmel 13, No. 6 Sobrato 2

No. 2 Salinas 3, No. 7 Westmont 0

#4 St. Francis-Watsonville 11, #5 Sequoia 8

No. 8 Soledad 4, at No. 1 Santa Teresa 1

Wednesday’s semi-finals

No. 3 Carmel (18-10) vs. No. 2 Salinas (13-14), TBA

No. 8 Soledad (21-7) vs. No. 4 St. Francis-Watsonville (21-6), TBA

Section V

Saturday’s quarter-finals

No. 6 Sacred Heart Prep 7, No. 3 Scotts Valley 0

No. 7 Menlo 9, No. 2 Evergreen Valley 5

No. 5 Half Moon Bay 3, No. 4 Harbor 2

No. 8 Christopher 5, No. 1 Capuchino 1

Tuesday’s semi-finals

No. 7 Menlo (15-10-1) vs. No. 6 Sacred Heart Prep (15-13), TBA

Half Moon Bay No. 5 (17-10) vs. Christopher No. 8 (10-16), TBD

Section VI

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Saratoga 8, No. 6 Thomas More 7

No. 2 Gunn 11, No. 7 Gunderson 1

No. 5 Stevenson 2, No. 4 Terra Nova 1

No. 1 Monte Vista Christian 10, No. 8 Summit Shasta 0

Tuesday’s semi-finals

No. 3 Saratoga (14-14) vs. No. 2 Gunn (18-10), TBD

No. 5 Stevenson (16-6) vs. No. 1 Monte Vista Christian (19-8-1), TBA

NCS baseball

First Division

Friday’s quarter-finals

No. 1 Foothill 9, No. 9 Heritage 0

No. 4 California 2, No. 12 Grenada 1

No. 7 Liberty 1, No. 2 Clayton Valley Charter 0

No. 3 De La Salle 8, No. 6 San Ramon Valley 4

Tuesday’s semi-finals

No. 4 California at No. 1 Foothill, 5 p.m.

No. 7 Liberty at No. 3 De La Salle, 5 p.m.

Section II

Saturday’s quarter-finals

No. 9 Ukiah 1, No. 1 Catholic Mariner 0

No. 4 Casa Grande 4, No. 12 Northgate 3

No. 7 Sequoia 3, No. 15 El Cerrito 0

No. 3 Petaluma 8, No. 6 Tamalpais 1

Wednesday’s semi-finals

No. 9 Ukiah at No. 4 Casa Grande, 5 p.m.

No. 7 Redwood at No. 3 Petaluma, 5 p.m.

Section III

Friday’s quarter-finals

No. 1 Cardinal Newman 10, No. 8 Las Lomas 0

No. 4 Campolindo 5, No. 12 Novato 3

No. 7 San Marino 7, No. 2 Bishop O’Dowd 3

No. 11 Albany 5, No. 3 West County 3

Tuesday’s semi-finals

No. 4 Campolindo at No. 1 Cardinal Newman, 5 p.m.

No. 11 Albany at No. 7 San Marino, 5 p.m.

Section IV

Saturday’s quarter-finals

No. 8 Redwood Christian vs. No. 1 Arcata at Arcata Ball Park, 7 p.m.

No. 4 Saint-Joseph Notre Dame 6, No. 5 Piedmont 5

No. 2 Justin-Siena 7, No. 7 Healdsburg 0

No. 3 St. Mary’s-Berkeley 17, No. 11 Fortuna 6

Wednesday’s semi-finals

No. 3 St. Mary’s-Berkeley at No. 2 Justin-Siena, 5 p.m.

Section V

Friday’s quarter-finals

No. 1 Berean Christian 3, No. 9 The Bay School 0

No. 4 University 7, No. 5 Saint-Vincent de Paul 3

No. 2 Fremont Christian 10, No. 7 Stuart Hall 1

#3 Branson 10, #11 Athenian 0

Tuesday’s semi-finals

No. 4 University vs. No. 1 Berean Christian at Diablo Valley College, 5 p.m.

No. 3 Branson at No. 2 Fremont Christian, 5 p.m.

Section VI

Saturday’s semi-finals

No. 1 St. Bernard’s 12, No. 4 South Fork 0

No. 3 Ferndale vs. No. 2 Credo at Golis Park, 7 p.m.

CCS Softball

Open division

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Archbishop Mitty 14, No. 6 San Benito 1

No. 2 Notre Dame-Salinas 4, No. 7 Santa Teresa 3

No. 4 Aragon 8, No. 5 Los Gatos 0

No. 1 St. Francis 18, No. 8 Cupertino 0

Tuesday’s semi-final

No. 3 Archbishop Mitty (25-3) vs. No. 2 Notre Dame-Salinas (20-6) at Salinas Sports Complex, 4 p.m.

Wednesday’s semi-final

No. 4 Aragon (18-4) vs. No. 1 St. Francis (26-2) at Los Gatos HS, 4 p.m.

First Division

Saturday’s quarter-finals

#3 Alvarez (21-3) 5, #6 Sequoia 4

No. 7 Westmont (18-9) 1, No. 2 Milpitas 0

#4 Notre Dame-Belmont (17-1) 7, #5 Branham 2

No. 8 Silver Creek (15-9) 14, No. 1 Willow Glen 4

Tuesday’s semi-finals

No. 7 Westmont (18-9) vs. No. 3 Alvarez (21-3) at Los Gatos HS, 7 p.m.

No. 8 Silver Creek (15-9) vs. No. 4 Notre Dame-Belmont (17-1) at PAL Stadium, 4 p.m.

Section II

Saturday’s quarter-finals

#3 Hillsdale 8, #6 San Lorenzo Valley 0

No. 2 Capuchino 7, No. 7 Gunn 1

No. 4 Valley Christian 9, No. 5 Gilroy 3

No. 8 Monterey 10, No. 1 Watsonville 0

Tuesday’s semi-final

Hillsdale No. 3 (14-8) vs. Capuchino No. 2 (18-9) at PAL Stadium, 7 p.m.

Thursday’s semi-final

No. 4 Valley Christian (17-10) vs. No. 8 Monterey (19-8-1) at PAL Stadium, 7 p.m.

Section III

Saturday’s quarter-finals

No. 6 Live Oak 14, No. 3 St. Francis SCP 3

#2 Salinas 5, #7 North Monterey County 4

No. 5 Soquel (11-4-1) at No. 4 King City (19-6), 1 p.m.

No. 1 Carlmont 7, No. 8 Gonzales 5

Tuesday’s semi-final

No. 6 Live Oak (12-12) vs. No. 2 Salinas (16-7) at Salinas Sports Complex, 7 p.m.

No. 1 Carlmont (14-11) vs. No. 5 Soquel or No. 4 King City, TBA

Section IV

Saturday’s quarter-finals

#3 Los Altos 16, #6 Design Tech 5

No. 7 Pacific Grove 10, No. 2 Sobrato 6

No. 5 Mercy-Burlingame 12, No. 4 Greenfield 1

#8 Piedmont Hills 8, #1 Saratoga 7

Wednesday’s semi-finals

No. 7 Pacific Grove (16-10) vs. No. 3 Los Altos (13-12-1) at PAL Stadium, 4 p.m.

No. 8 Piedmont Hills (14-9-1) vs. No. 5 Mercy-Burlingame (16-5) at Los Gatos HS, 7 p.m.

Section V

Saturday’s quarter-finals

No. 3 Mills 11, No. 6 Terra Nova 1

No. 2 Stevenson 6, No. 7 Half Moon Bay 1

No. 4 Prospect 4, No. 5 The King’s Academy 2

No. 1 Mt. Pleasant 13, No. 8 Independence 0.

Semi-finals

No. 3 Mills (14-6) vs. No. Stevenson (12-11) at Los Gatos High School, Tuesday, 4 p.m.

No. 4 Prospect (14-12) vs. No. 1 Mt. Pleasant (14-3) at PAL Stadium, Wednesday, 7 p.m.

NCS Softball

First Division

Friday’s quarter-finals

No. 1 Granada 14, No. 9 College Park 8

No. 4 San Ramon Valley 8, No. 12 James Logan 2

No. 2 Heritage 5, No. 7 Clayton Valley Charter 3

No. 3 Vintage 12, No. 6 California 0

Tuesday’s semi-finals

No. 4 San Ramon Valley at No. 1 Granada, 5:00 p.m.

N°3 Vintage at N°2 Heritage, 5 p.m.

Section II

Friday’s quarter-finals

No. 1 Livermore 4, No. 9 Casa Grande 0

No. 5 Marin Catholic 3, No. 4 Redwood 2

No. 2 Benicia 11, No. 10 Alhambra 1

#3 American Canyon 11, #6 Rancho Cotate 6

Tuesday’s semi-finals

No. 5 Marin Catholic vs. No. 1 Livermore at Junction Middle School in Livermore, 5 p.m.

#3 American Canyon at #2 Benicia, 5 p.m.

Section III

Friday’s quarter-finals

No. 2 Pinole Valley 9, No. 7 Kennedy-Fremont 0

No. 6 San Rafael 7, No. 11 Archie Williams 3

Saturday’s quarter-finals

No. 9 Encinal at No. 1 Eureka, 1 p.m.

No. 5 Maria Carrillo at No. 4 Albany, 1 p.m.

Section IV

Friday quarter-final

No. 1 McKinleyville 6, No. 9 Fortuna 5

Saturday’s quarter-finals

No. 4 Cardinal Newman 9, No. 5 Piedmont 0

No. 2 Del Norte 10, No. 7 Salesian 0

No. 3 Fort Bragg 3, St. Vincent de Paul 2

Wednesday’s semi-finals

No. 4 Cardinal-Newman at No. 1 McKinleyville, 5 p.m.

No. 3 ft. Bragg at No. 2 Del Norte, 5 p.m.

Section V

Friday’s quarter-finals

No. 1 Hoopa Valley 11, No. 8 St. Bernard 1

No. 4 Head-Royce 2, No. 5 Credo 9

No. 3 Clear Lake 8, No. 6 Upper Lake 2

Saturday quarter-final

No. 7 South Fork to No. 2 St. Helena, end

Tuesday’s semi-final

Head-Royce No. 4 at Hoopa Valley No. 1, 4 p.m.

Section VI

Friday’s final

No. 1 Point Arena 12, No. 2 Laytonville 8

The Crosse

CCS girls final

No. 1 Saint Ignatius 11, No. 2 Sacred Heart Prep 10

CCS boys final

No. 1 Saint Ignatius 19, No. 2 Sacred Heart Prep 13

CIF NorCal Boys Volleyball Regionals

Division I Final

#1 St. Francis beats. N° 2 mountain view 29-27, 25-27, 25-22, 25-20

Division II Semi-Finals

No. 2 Woodcreek-Roseville beat. No. 1 Jesuit-Carmichael 25-23, 25-18, 25-20

Division III Semi-Finals

No. 3 Homestead def. No. 1 Bishop O’Dowd 20-25, 25-20, 20-25, 25-19, 15-12

Division IV Semi-Finals

No. 1 Ripon Christian defeats. No. 3 Lowell 25-11, 28-26, 25-22

CIF NorCal Men’s Team Tennis Final

The school of Menlo won. Cupertino 7-0

Comments are closed.