Little League All-Stars: Two District Championships Monday

Aidan Simmonds. (Andy Morales/AllSportsTucson)

LINK: FREE COPPER HILLS/SOUTHWEST JUNIORS PHOTOS

The District 12 (10-12) Little League Softball Championship could be decided Monday night with Copper Hills (1-0) taking on Sunnyside (1-1) at the Field of Dreams Complex at 5:15 p.m.

Copper Hills beat Sunnyside 2-0 on Friday night and Sunnyside beat Randolph 27-4 on Saturday night to set up the rematch. Under double-elimination rules, Sunnyside is expected to beat Copper Hills on Monday night to force and “If Game” on Tuesday night.

The State Softball Little League playoffs are scheduled for Verde Valley beginning July 8.

The District 5 Baseball Intermediate (50/70) best-of-three championship series continues Monday night after Western outlasted Tanque Verde 11-10 in Game 1 Saturday night at the Arthur Pack Complex.

The “If Game” is scheduled for Tuesday night if Tanque Verde bounces back with a win Monday night. Nogales hosts the State 50/70 tournament from July 11. Nogales (District 8) and Sunnyside (District 12) have already qualified.

IN OTHER ACTIONS

Copper Hills beat Southwestern 21-2 Saturday night at Jesse Owens Park to stay alive in the District 12 Junior Baseball Playoffs. Copper Hills (1-1) will face Cactus (1-1) Monday night in the next round of the ‘Bracket elimination while Randolph (2-0) and Sunnyside (2-0) will face off in the final Winner’s Bracket game on the same night.

The state junior baseball tournament will be played at both Mehl Park and Curtis Park beginning July 8.

For Copper Hills, Alec Jimenez had 3 singles with 2 RBIs; Chris Smith went 2 for 3 with a double and 2 RBI; Vaughn Sexton had only one; Sebastien Gallardo picked up an RBI; Nicholas Alegria had 2 hits and 3 RBIs; Raymond Ruiz went 2 for 3 with a double and 3 RBI; Robert Ramirez had a doppelganger; Townsend Molthan market and marked; Jaxon Montalvo market and marked; Gina Alcantar had and simple RBI and Aiden Simmonds had an RBI.

Alegria teeed off for Copper Hills and Gallardo and Sexton also saw action on the mound.

For the Southwest, Caesar Amezcua and Andre Rubio had singles. Zack Miller and Jesus Navarro Jr. spear.

DISTRICT CHAMPIONS

D-5 SOFTBALL 8-10: THORNYDALE
D-5 SOFTBALL 10-12: THORNYDALE
D-8 BASEBALL 9-11: NOGALES
D-8 BASEBALL 50/70: NOGALES
D-12 BASEBALL 50/70: SUNNYSIDE
JUNIOR SOFTBALL D-12: SUNNYSIDE

SATURDAY JUNE 25

D-5 SOFTBALL 10-12: ARTHUR PACK
Thornydale 10, Marana 6 (Championship)

D-5 BASEBALL 8-10: MEHL
Ranch Continental 23, Thornydale 5
Canyon View 27, Tanque Verde 4

D-5 BASEBALL 9-11: CURTIS
Oro Valley 14, Marana 8 (Consolation)
CDO 16, West 6

D-5 BASEBALL 10-12: ORA MAE
Marana 8, CDO 3
Canyon View 12, Oro Valley 7
Flowing Wells 11, Tucson Mountain 8 (Consolation)

D-5 BASEBALL 50/70: ARTHUR PACK
West 11, Tanque Green 10

D-12 BASEBALL 8-10: PURPLE HEART
Copper Hills 10, Cactus 0
Rincon 16, South West 0

D-12 BASEBALL 9-11: FIELD OF DREAMS
Cactus 4, Rincon 3
Sunnyside 18, Randolph 0

JUNIOR BASEBALL J-12: JESSE OWENS
Copper Hills 21, Southwest 2
Cacti 15, Empire 14

D-12 SOFTBALL 8-10: FIELD OF DREAMS
Southwest 4, Sunnyside 3

D-12 SOFTBALL 10-12: FIELD OF DREAMS
Sunnyside 27, Randolph 4

MONDAY JUNE 27

JUNIOR SOFTBALL D-5: ARTHUR PACK
Marana vs. Thornydale, 6:30 p.m.

D-5 BASEBALL 8-10: MEHL
Continental Ranch vs. Tanque Verde, 6:30 p.m. (Elimination)

D-5 BASEBALL 9-11: CURTIS
Thornydale vs. CDO, 6:30 p.m. (Elimination)

D-5 BASEBALL 10-12: ORA MAE
CDO vs. Canyon View, 6:30 p.m. (Elimination)

D-5 BASEBALL 50/70: ARTHUR PACK
Western vs. Tanque Verde, 6:30 p.m. (Championship)

D-12 BASEBALL 9-11: FIELD OF DREAMS
Los Ninos vs. Rincon, 5:15 p.m. (Elimination)
Copper Hills vs. Randolph, 7:45 p.m. (elimination)

D-12 BASEBALL 10-12: FIELD OF DREAMS
Randolph vs. Copper Hills, 6:30 p.m.

JUNIOR BASEBALL J-12: JESSE OWENS
Sunnyside vs. Randolph, 5 p.m.
Copper Hills vs. Cactus, 7:45 p.m. (Elimination)

D-12 SOFTBALL 8-10: FIELD OF DREAMS
Copper Hills vs. Southwestern, 7:45 p.m.

D-12 SOFTBALL 10-12: FIELD OF DREAMS
Copper Hills vs. Sunnyside, 5:15 p.m. (Championship)

TUESDAY JUNE 28

JUNIOR SOFTBALL D-5: ARTHUR PACK
Marana vs. Thornydale, 6:30 p.m.

D-5 BASEBALL 8-10: MEHL
Canyon View vs. TBD, 6:30 p.m. (Championship)

D-5 BASEBALL 9-11: CURTIS
Canyon View vs. TBD, 6:30 p.m. (Championship)

D-12 BASEBALL 8-10: PURPLE HEART
Empire vs. Copper Hills, 5:15 p.m.
Sunnyside vs. Rincon, 7:45 p.m.

D-12 BASEBALL 10-12: FIELD OF DREAMS
Rincon vs. Sunnyside, 5:15 p.m.
Empire vs. Cactus, 7:45 p.m.

D-12 SOFTBALL 8-10: FIELD OF DREAMS
Sunnyside vs. TBD, 5:15 p.m. (elimination)

WEDNESDAY, JUNE 29

D-12 BASEBALL 8-10: PURPLE HEART
Southwestern vs. TBD, 5:15 p.m. (Elimination)
Cactus vs. TBD, 7:45 p.m. (Elimination)

D-12 BASEBALL 9-11: FIELD OF DREAMS
Cactus vs. Sunnyside, 5:15 p.m.

D-12 BASEBALL 10-12: FIELD OF DREAMS
Southwest vs. TBD, 5:15 p.m.

D-12 SOFTBALL 9-11: FIELDS OF DREAMS
Randolph vs. Rincon, 5:15 p.m.

Sears ad from 1968. (Citizen of Tucson)

Printable, PDF and email version

Comments are closed.