Dashboard for Monday, July 4 – InForum

Baseball

American Association

City of Sioux 20-25 .444 12.5

Sioux Falls 17-29 .370 16

Kane County 26-22 .542 5.5

Lakeland 17-31 .354 14.5

Sunday July 3

Fargo-Moorhead 3, Lincoln 1

Kane County 5, Lake Country 1

Chicago 9, Milwaukee 7

Kansas City 8, Gary South Shore 4

Sioux City 10, Winnipeg 7

Sioux Falls 9, Cleburne 6 (F/10 Inn)

monday july 4th

Kane County 3, Chicago 1

Chicago 5, Kane County 2

Lincoln 4, Milwaukee 1

Gary South Shore 9, Lake Country 1

Sioux City 7, Winnipeg 2

Kansas City at Cleburne, 7:06 p.m.

tuesday july 5

Winnipeg at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Lincoln at Milwaukee, 6:35 p.m.

Lake Country at Gary SouthShore, 6:45 p.m.

Sioux City at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Kansas City at Cleburne, 7:06 p.m.

Wednesday July 6

Winnipeg at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Lincoln at Milwaukee, 6:35 p.m.

Lake Country at Gary SouthShore, 6:45 p.m.

Kane County at Chicago, 7 p.m.

Sioux City at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Kansas City at Cleburne, 7:06 p.m.

Thursday July 7

Winnipeg at Fargo-Moorhead, 12:30 p.m.

Kane County at Chicago, 6 p.m.

Sioux City at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Minnesota American Legion Division I top 20

(Previous classification)

Saturday July 2

Jim Pettersen invitation

At Jack Williams Stadium

Semi-finals

Manitoba 14, West Fargo Patriots 3

Fargo Post 2 12, Moorhead Blues 9 (F/9 Hostel)

Championship

Fargo Post 2 12, Manitoba 4 (Inn F/6)

tuesday july 5

Ada at Dilworth-Glyndon-Felton Post 397, 5 p.m., 7 p.m.

Wednesday July 6

Fargo Post 400 at Moorhead, 7 p.m.

West Fargo Patriots at Fargo Post 2, 7 p.m.

Golf

Thursday June 30

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At the Casselton golf course

Flight 1: T1. Robert Weber, Casselton, and Dennis Giere, Fargo, 65; 3. Mark Haugland, Fargo, 67

Flight 1A: 1. Lee Johnson, Fargo, 63; T2. Dick Anderson, West Fargo, Tony Boeddeker, Hunter ND and Gerold Grieger, Fargo, 66

Vol 2: 1. Mike Jones, Fargo, 60; 2. Dale Brown, Fargo, 65; T3. Guy Nicholls, West Fargo, Thomas Weber, Fargo and Norm Forster, Fargo, 69

Flight 2A: 1. Vern Luft, Fargo, 65; 2. Larry Wright, Fargo, 66; 3. Wayne Larson, Moorhead, 67

Vol 3: 1. Thomas Odden, West Fargo, 66; T2. Rollie Bulock, Fargo and David Gaulrapp, Mesa AZ, 71

Flight 3A: 1. Steve Granberg, Moorhead, 66; T2. Michael Montplaisir and Robert Meier, Fargo, 72

Wednesday, June 29

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At Edgewood Golf Course, Fargo

Vol 1: 1. Barry Grant, West Fargo, 68; 2. Paul Striegel, Fargo, 70; 3. Craig Schroeder, Fargo, 73

Flight 1A: 1. Norm Forster, Fargo, 68; T2. Steve Radniecki, Twin Valley, Minn., 69; Tom Lidahl, Fargo, 69

Flight 2: T1. Joel Bakken, Moorhead, 72; Paul Melicher, Fargo, 72; T3. George Sinner, Fargo, 74; Bruce Nelson, Moorhead, 74

Flight 2A: 1. Dick Anderson, West Fargo, 68; 2. Steve Parmer, Fargo, 69; T3. Doug Hunter, Fargo, 71; Dean Schwab, Port Charlotte, Fla., 71; Vern Cleveland, Gardner, ND, 71

Vol 3: 1. Larry Olson, Fargo, 69; 2. Tim Bishoff, West Fargo, 71; 3. Mike Post, Fargo, 74

Flight 3A: 1. Reino Fleck, Moorhead, 67; T2. Bill Urie, Lake Park, Minn., 69; Dale Stinar, Fargo, 69

Vol 4: 1. Jerry Rutten, Hawley, Minn., 67; 2. Terry Pehl, Wahpeton, ND, 72; 3. Bob Gifford, Moorhead, 74

Flight 4A: 1. Dan Stevens, Ogema, Minnesota, 66; 2. Keith Stenehjem, Fargo, 69; 3. Ted Novetzke, Fargo, 70

Vol 5: 1. Dennis Giere, Fargo, 70; 2. Bob Green, Fargo, 75; 3. Tom Elliot, Fargo, 76

Flight 5A: 1. Dave Fedje, Fargo, 65; 2. Gregory Kjos, Fargo, 69; 3. Dwain Meyer, Fargo, 70

Vol 6: 1. Thomas Odden, West Fargo, 73; 2. Bill Hoverson, Fargo, 74; T3. Jeff Wettstein, Moorhead, 75; Mike Jones, Fargo, 75

Flight 6A: 1. Larry Graf, Mapleton, ND, 71; 2. Gary Hanson, West Fargo, 72; T3. Greg Hapka, Detroit Lakes, Minnesota, 75; David Rice, Fargo, 75

Flight 7A: 1. Julien Richard, West Fargo, 69; 2. Dan Buckle, Twin Valley, Minn., 70; 3. Marvin Short, Fargo, 76

friday july 1st

Fargo’s Matt Scherbenske hit the 137-yard No. 3 hole at Fargo’s Prairiewood Golf Course using a 6-iron.

horseshoes

Saturday June 25

74th Art Engebretson Open

At Oak Grove Park, Fargo

Championship: 1. Ted Wolfnecklace, Fargo, 5-0; 2. Paul Anderson, West Fargo, 3-2; 3. Joe Martin, Jamestown, 2-3; 4. Vine Marks, Sisseton, SD, 2-3; 5. Don Pederson, Grand Forks, 2-3; 6. Jackson Johnson, Fargo, 1-4

Class B: 1. Eugene Kiefat, Weslaco, Texas, 4-0; 2. Arne Whitetail, Fargo, 2-2; 3. Kimberly Heitz, Linton, ND, 2-2; 4. Uria Gabel, Valley City, 2-2; 5, Miki Tanner-Bendickson, Cooperstown, ND, 0-4

Class C: 1. Marshal Swenson, Garfield, MN, 4-1; 2. Rodney Heitz, Linton, ND, 4-1; 3. Larry Hoyt, Beijing, ND, 3-2; 4. Bruce Swenson, Garfield, MN, 2-3; 5. Noah Gabel, Valley City, 2-3; 6. Brady Johnson, Fargo, 0-5

Sunday June 26

33rd Fargo Fun Doubles

At Oak Grove Park, Fargo

Championship: 1. Mike Walsh, Fargo, and Jackson Johnson, Fargo, 4-1; 2. Joe Martin, Jamestown, and Jean McNichols, Jamestown, 3-2; 3. Ted Wolfnecklace, Fargo and Vineyard Marks, Sisseton, ND, 2-2; 4. Don Pederson, Grand Forks, and Bill Trader, Grand Forks, 1-3; 5. Janet Larson, Evansville, MN, and Paul Anderson, West Fargo, 1-3

Class B: 1. Tony Hirchert, Fargo, and Arne Whitetail, Fargo, 5-0; 2. Uria Gabel, Valley City, and Noah Gabel, Valley City, 3-2; 3. Kimberly Heitz, Linton, ND, and Rodney Heitz, Linton, ND, 3-2; 4. Eugene Keifat, Weslaco, Texas, and Brady Johnson, Fargo, 2-3; 5. Lance Van Wyhe, Park Rapids, MN, and Arlette Van Wyhe, Park Rapids, MN, 2-3; 6. Marshall Swenson, Garfield, MN, and Bruce Swenson, Garfield, MN, 0-5

Comments are closed.